Committees

Organising Committee

Aklilu Dessalegn, Addis Ababa University, Ethiopia
Asmare Emerie, Addis Ababa University, Ethiopia
Gro Stengaard Villumsen, Globelics Secretariat, Denmark
Margrethe Holm Andersen, Globelics Secretariat, Denmark
Rebecca Hanlin, AfricaLics Secretariat, Kenya

Scientific Committee 

Abdelkader Djeflat, University of Lille, France/Algeria
Anna Kingiri, African Centre for Technology Studies, Kenya
Ayele Abebe, School of Business and Economics, Adama Science and Technology University, Ethiopia
Bart Verspagen, UNU-MERIT, Netherlands
Bengt-Åke Lundvall, Globelics Secretariat and Aalborg University, Denmark
Bitrina Diyamett, Science, Technology and Innovation Policy Research Organization, Tanzania
Boladale Abiola, National Centre for Technology Management, Obafemi Awolowo University, Nigeria
Erika Kraemer-Mbula, Institute for Economic Research on Innovation, Tshwane University of Technology, South Africa
Judith Sutz, Scientific Research Council of the University de la República, Uruguay
Keun Lee, Center for Economic Catch-up and Seoul National University, South Korea
Mammo Muchie, Department of Science and Technology and the National Research Foundation, Tswane University of Technology, South Africa
Margrethe Holm Andersen, Globelics Secretariat and Aalborg University, Denmark
Micheline Goedhuys, UNU-MERIT, Netherlands
Rasigan Maharajh, Institute for Economic Research on Innovation, Tshwane University of Technology, South Africa
Rasmus Lema, Globelics Secretariat and Aalborg University, Denmark
Rebecca Hanlin, AfricaLics Secretariat, Kenya
Susan Cozzens, School of Public Policy and Georgia Tech, USA
Tassew Woldehanna, College of Business and Economics, Addis Ababa University, Ethiopia
Teketel Yohannes, Research and Technology Transfer, Department of Chemistry and Chemical Biology, Addis Ababa University, Ethiopia
Theophile Azomahou, UNU-MERIT, Netherlands

Local Organising Committee

Aklilu Dessalegn, College of Business and Economics, Addis Ababa University, Ethiopia
(Coordinator of Local Organising Commitee)
Alemnesh Tadesse, Addis Ababa University, Ethiopia

Asmare Emerie, Addis Ababa University, Ethiopia (Chair of Local Organising Committee)

Behredin Mensure, Ministry of Culture and Tourism, Ethiopia
Berhanu Beyene, ASELEH

Etsubdink Biru, Addis Ababa University, Ethiopia
Eyob Asfaw, Addis Ababa University, Ethiopia
Fenta Mandefro, Addis Ababa University, Ethiopia

Ismail Kedir, Addis Ababa University, Ethiopia
Kassahun Yimer, Graduate School of Technology Management, Ritsumeikan University, Japan
Mammo Muchie, Tshwane University of Technology, South Africa & Adama Science and Technology University, Ethiopia
Muluneh Dejene, Addis Ababa University, Ethiopia
Negash Tolla, Ministry of Science and Technology, Ethiopia

Solomon Getachew, Ministry of Science and Technology, Ethiopia
Wolday Amha, Association of Ethiopian Microfinance Institutions, Ethiopia 
Yared Nigussie, Addis Ababa University, Ethiopia